2018 Asgari Ücret Tahminim

2018 Asgari Ücret Tahminim

Malumunuz 2018 yılı yeni asgari ücret artışı için ilki 1 Aralık”ta başlayan komisyon toplantıları devam ediyor. Kelli felli adamlar kibar bayanlar oturdular 2018 de doğrudan 7 milyon asgari ücretliyi dolaylı olarak 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını ilgilendiren yeni asgari ücreti tartışıyorlar. Alınmasınlar ama bana göre körler sağırlar birbirini ağırlar durumu. Komisyon toplantısı başına alınacak huzur hakları da  cabası..


Ama asgari ücret deyip geçmeyin ekonomide birçok konunun alt başlığını içeriyor olması ve birçok etkenin göstergesi olması nedeniyle de çok önemli bakınız şuradaki yazımda bu konudan bahsetmiştim.

Gelelim 2018 yılı Asgari ücret tahminime umarım yanılır ve daha üstünde bir tutar açıklaması gelir

Aylık Brüt Asgari Ücret: 1.914,52 TL

Aylık Net Asgari Ücret: 1.512,28 TL (143,59 TL Agi Dahil)

Elbette bu tutarı belirlerken bazı istatistikleri yine bazı özel durumları ve kendimce siyasi konjonktürü de göz önünde bulundurdum.


Ayrıca Asgari ücret hakkında şu durumlara da değinmem gerekiyor.

Asgari Ücretin Tüm Yılı Kapsaması: 2015 seçim vaatlerinde adeta sidik yarışı haline gelen asgari ücret konusu AKP iktidarı ile 2016 da önceki yıllara kıyasla epey bir yüksek tutar (göreceli tabiki nerden baktığınıza bağlı) olarak belirlendi fakat bir farkla artık asgari ücret yılın ilk altı ayı ve ikinci yarısı için ayrı ayrı değil tüm yıl için belirlenmeye başlandı. Bu durum 2017 de de devam etti 2018 yılı içinde aynen uygulanacağından şüphe yok. Bu durum kısa vadede asgari ücret artışı olumlu fakat uzun vadede çalışanın aleyhine sonuçlar doğuracaktır.. Yine bir göz boyama aldatmacadan öte gitmeyecek gibi..


Asgari Ücretin Yıl içinde Gelir Vergisi Dilimine Takılması: Son iki yıldır asgari ücret Eylül ayından itibaren gelir vergisi dilimine takılmakta ve asgari ücretlinin aldığı net ücrette bir düşüşe neden olmakta. Hükümet bu sorunu şaşalı bir şekilde abartılı basın açıklamaları ile çözüme kavuşturuyor. Önce sorun yarat sonra çöz..


İşverene Asgari Ücret Desteği: Asgari ücret artışı çalışanı çok memnun etmiyor fakat işvereni hiç memnun etmiyor. Devlette bu yüzden işverene, ödemekle yükümlü olduğu sgk primlerinde destek sağlıyor ve bir kısmını hazineden karşılıyor. Bu sistem bu yılda devam ettirilecektir.


Emeğin hakkının verilmesi, işçinin alın terinin karşılığını, hak ettiği tutarı alabilmesi, ona ve ülkeye sağlayacağı refah açısından asgari ücret tutarı önemli bir basamak ve kriter bu yüzden kişisel kanaatim asgari ücret hem işçi hem de işveren açısından vergi dışı bırakılmalı bu sayede bir nebze olsun asgari ücret makul bir seviyeye ulaşabilir.

Umarım belirlenecek asgari ücret birçok kurum ve kuruluş tarafından açıklanan bırakın yoksulluk sınırını en azından açlık sınırı altında kalmaz..


SMMM Eyüp Koç