Aradığınız Firmaya Ve Bilgilerine Nasıl Ulaşırsınız..

Aradığınız Firmaya Ve Bilgilerine Nasıl Ulaşırsınız..


Bir firmanın bilgilerine neden ihtiyaç duyarız?

Herhangi bir öncelik sıralamasına bağlı kalmadan firma bilgilerine ihtiyaç duyulabilecek durumları şöyle sıralayabiliriz.

İş başvurusunda bulunmak istiyor veya başvurumuz sonucu mülakata çağrılmış olabiliriz.

İş başvurusunda bulunmadan önce edineceğimiz sağlam bilgilerle firmanın çalışmak istediğimiz yer olup olmayacağına karar verebiliriz böylece hem kendimiz hemde başvurumuzu değerlendirecek firma insan kaynakları için boşa geçirilecek zaman kaybının önüne geçmiş oluruz.

Mulakata çağrılmış olabiliriz bu durumda başvuru yapmış olduğunuz pozisyon, amaç ve hedeflerinize göre firmanın kendi web sitesinden ve sosyal paylaşımlarından edinilebilecek sınırlı bilgilerden daha fazlası gerekecektir. Mulakat görüşmesine gitmeden önce firma hakkında ne kadar çok şey biliyor olursak emin olun mülakatımız da iyi geçecektir.

Pek tabiki halihazırda çalışıyor olduğumuz işyerimize ait bilgileri de öğrenmek isteyebiliriz. Bu bizim çalışmakta oduğumuz firmada güven ortamında çalışamamızı sağlayacak ve aidiyet bağlarımızı güçlendirecektir.

Ortaklık veya yatırım yapmak

En basitiyle firmaya ortak olmak, devralmak, hisse satın almak, kısmen veya tümüyle bir yatırım yapmak veya iş ortaklığı gibi benzer durumlarda yapılacak fizibilite çalışmalarınızda ihtiyaç duyacağımız ve dosyanıza koyacağınız bilgiler edinmek isteyebiliriz.

Cari hesap anlaşması yapmak

Birileri ile sürekli iş ilişkisi kurmaya dayalı ticari anlaşmalar yapmadan, alıcı ve satıcı durumlarında cari hesap şeklinde çalışmaya başlamadan öncede firma bilgilerini  öğrenmek veya firma tarafından verilen ticari bilgilerin doğruluğu teyit etmek amacıyla da firma bilgilerine ihtiyaç duyabiliriz.


Bunların dışında müşterisi, tedarikçisi, veya rakibi olduğunuz firmalar hakkında da bilgilere ihtiyaç duyabilir ve araştırma yapmak isteyebilirsiniz.


Peki aradığımız bir firmayı nasıl buluruz? Hangi bilgilere nasıl ulaşırız.

Firma Ana Sözleşme bilgilerini incelemek,  firma yetkilisi ve yetki süreleri hakkında bilgi almak, merkez ve şube bilgilerini öğrenmek, vergi dairesi ve vergi numarası bilgilerini öğrenmek, ortaklık yapısı hakkında bilgi almak, sermaye tutarı ve yapısı hakkında bilgilenmek, iştigal konusu  ve faaliyet alanı hakkında bilgi almak, önceki dönem ve cari dönem vergi matrahları ve vergi tutarlarını öğrenmek, kuruluş ve sonraki adres değişikliklerini, sermaye hareketleri, nevi değişikliklerine ait bilgileri, sorumlu mesul müdürleri, temsil ve yetki devirleri gibi daha bir çok tescile tabi bilgileri öğrenebileceğimiz herkese açık kolay ulaşılabilir kaynakları şöyle sıralabiliriz.


Yukarıdaki sorgulamaların bir çoğunu kendi imkanlarımızla yapabilirken bazı sorgulamalar için vergi mükellefi olmanız veya meslek mensubundan yardım istemeniz gerekebilir.


1e1 Muhasebe.Com / SMMM Eyüp Koç