Mali Müşavirlik Mesleği Hakkında Ne Düşünüyorlar.

Mali Müşavirlik Mesleği Hakkında Ne Düşünüyorlar.

  Öyle meslekler vardır ki ismi telafuz edildiğinde hemen hemen herkesin kafasında birşeyler canlanır. Daha önceden kurulmuş ilişkiler, tanışıklıklar, tecrubeler, malesef bazende önyargılarla o meslek ve mensupları hakkında oluşmuş intiba anında canlanı verir akıllarda.

  Mensubu olduğun mesleğin içinden göremediğiniz veya mesleğinize konduramadığınız bazı durumlar bazen şaka yollu bazen de gayet ciddi bir şekilde ya ima edilir yada açıkça söylenir.

  Peki biz mali müşavirler hakkında diğer insanlar neler düşünüyor hiç merak ettinizmi?

  Bu konuda bize düşüncelerini açıkça söyleyecek bir mecra var mı diye düşününce teredddütsüz aklıma ilk gelen  ekşi sözlük oldu.


Neden ekşi sözlük;

Tabiki sözlüğün özgür yapısı, öyleki bu özgürlük sözlük yazarlarını ve sahiplerini hukuksal açıdan bile zora düşürecek düzeyde. İşte bu nedenledir ki kendi deyimleriyle kutsal bilgi kaynağında, sadece mesleğimizin adıyla geçen bir arama yaptım.


İşte o başlıklardan bir kaçı;

serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleği de diğer saygın meslekler gibi bir meslektir. 4 yıllık lisans mezunu olmak yanında staj ve mesleki sınavları geçmek gerekir. hukuk fakültesini bitirince avukat olmak için staj ve ayrıca avukatlık yapmak için mesleki sınavlar yapılıyor mu? yoksa kemerburgaz üniversitesi hukuk fakültesini bitirmek yetiyor mu?


“smmm ünvanına sahip olunması oldukça zor olmasına rağmen ülkemizde çok hakkı yenen bir meslektir.


“mali müşavirler kara kutunun kutusu gibidir “mali müşavirler, müşterilerinin ‘kara kutusu’dur derler…


anket sonucuna göre türkiye’nin en mutsuz meslekler sıralamasında ikinci olan meslektir.


serbest muhasebeci mali müşavirlik, tıpkı canis majoris yıldızı gibi günümüzde. bir zamanlar kocaman yıldızdı, çok büyüdü, çok görkemli hale geldi. parıl parıl parlıyor ve bir patlama ile yokolmasına çok az zaman kaldı.


devlet için çalışıyorlarmış gibi görünseler de kiimileri firma menfaatleri için çalışır.. her yolu olmasa da bir coğunu kalıbına uydurabılmek için danışılcak, konuşulcak insan..


çok abuk olaylarla karşılaşılabilen bir meslek dalı.


tanrıya benim bu kadar günahım yoktu ya diyen adamin fani dunyada mesgul oldugu meslek dali.


işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi gibi iibf bölümlerinde okuyan öğrencilerin tamamına yakınının hedeflediği üst düzey muhasebecilik pozisyonu.


kaba ve düşüncesiz insanların seçtiği meslek . herşeyi stoklamak zorunda hissediyorlar, insanları bile stokluyorlar


konuşma şekli,ikna kabiliyeti, ve birazda fırlama olmanın iş bilgisinden daha çok işe yaradığı meslek


mükelleflerinin devlete ödedigi vergi üzerinden belli bir komisyon alsakta hem devlet daha çok vergi alsa hem biz daha çok kazansak hemde ekonomi muasır medeniyetler seviyesindeki medeniyetlerin seviyesine çıksa hem şiş yanmasa hem kebab yanmasa diye düşünen turmob üyesi şahsiyetlerin ünvanı.


akıl karı olmayan bir mesleğin ünvanı.


bir firmanın hesaplarını düzenleyen kontrol eden gelir ve giderlerini yasal şekilde tutan muhasebecinin üstü serbest ve yeminli olanlar var. yeminliler acaip para kazaniyor ama herseyden sorumlu olduklari icin en kucuk biside gume gidebiliyorlar.


yeminlisi makbul olan hesap kitap adamı


Buraya yazamadığım diğer yorumları Ekşi sözlik sitesinden Mali Müşavir başlığı altında okuyabilirsiniz

  Yukarıda yazılanlara katılırsın katılmazsın ama yazıyı dışarıdan biri gibi okumamalısın tarif edilen kişi sensin. Çünkü bu mesleğin temsilcisi bizatihi sensin daha iyi daha saygın bir meslek yapmak senin elinde.


SMMM Eyüp Koç