Milletvekili Adayı SMMM’ler

Milletvekili Adayı SMMM’ler

Seçimlere iyice yaklaşıldığı şu son günlerde algıda seçicilikten midir bilmem, vekil adaylarımızın içinde haylice bir miktarda SMMM olması dikkatimi çekti.

7 Haziran Genel Seçimlerine az bir zaman kaldı. Bazı partiler yer yer ön seçimle, bazı partiler temayül yoklamalarıyla bazı partilerde merkez atamasıyla veya birden fazla ve başkaca yöntemlerle milletvekili aday listelerini netleştirdi, netleştiriyor. Bu sürece dahil her partide milletvekili adaylığı, aday adaylığı yarışında birçok SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) meslektaşımızda yer alıyor.

Tabi ki biz mali müşavirlerin, çıkarılan yasaların, mevzuatın ve ekonomik gelişmelere ait gündemin bu kadar içinde yer alıyorken siyasete ve politikaya uzak olması beklenemez. Üstelik seçim ve propaganda işinde acemide değiliz yapılan oda ve üst birlik seçimlerinden epeyce antrenmanlıyız.

Meclisteki genel tabloda bunu destekliyor nitelikte. Meclisimizi oluşturan vekillerin mesleklerine baktığımızda çoğunluğu hukukçular, daha sonra mühendisler ve sonrada onları da doktorlar takip ediyor. Biz Mali Müşavirlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde, öyle ki aktif meclis yapısında mesleğini Mali Müşavir olarak bildiren 16 milletvekili var. Bu sayı siyasetin daha çok içindeymiş gibi görünen gazetecilerden bile fazla. Buda biz Mali Müşavirlerin mesleki düzeyde parlamentoda % 3 le temsil ediliyor olması demek.

Milletvekili olarak seçilmiş kişilerin belirli bir zümreye sınıfa bir meslek grubuna imtiyaz tanıması öncelik göstermesi ayrıcalık yapması beklenemez ama mesleğimizin ve meslektaşlarımızın istenilen ve arzu edilen düzeye gelmesinde hak ettiği önemi görmesinde en büyük görev seçilmiş ve seçilecek bu meslektaşlarımıza düşüyor hatırlatalım istedik.

Demokratik ve adil bir seçim olması temennilerimizle hangi siyasi görüşte olurlarsa olsunlar tüm aday meslektaşlarımıza başarılar dileriz.


SMMM Eyüp Koç