Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama Ve Görüntüleme

Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama Ve Görüntüleme

Ticaret sicil gazetesi nedir ne işe yarar

Ticaret Sicil Gazetesi Türk Ticaret Kanunun 37. ve 5174 sayılı Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ile Odalar Ve Borsalar Kanununun 56. maddelerine dayanılarak Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği tarafından çıkarılmaktadır.

Yeni kurulan şirketler ve hali hazırda kurulu şirketlere ait yapı değişiklikleri bu gazetede yayınlanarak ilan edilir ve üçüncü kişilere duyurulur. Yönetim kurulu kararları, olağanüstü genel kurul kararları, ana sözleşme tadilleri ve buna benzer birçok husus Ticaret Sicili Müdürlüğünce Ticaret Sicili Yönetmeliğine uygun olarak tescil edildikten sonra gazetede yayımlanarak ilan edilmesi ile geçerlilik kazanır.

Ayrıca bu gazetede, kanun ve tüzüklerin emrettiği diğer ilanlar ile; mahkemeler, resmi daireler ve kamu tüzel kişileri tarafından, ticaret işleriyle ilgili olarak verilen ilanlar ve iflas memuru tarafından hazırlanan iflas ve konkordatoya ait kazai kararlar da yayınlanmaktadır.

1957 yılından beri basılı olarak yayında olan gazete 2003 yılından itibaren internetten ulaşılabilir hale gelmiş ve ücretsiz olarak dileyen herkesin kullanımına açılmıştır.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren işletmelere ait birçok bilgi bu internet sitesi aracılığı ile artık çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir durumdadır. İşletmelerin kurucu ortak bilgilerine, sermaye tutarlarına, sermaye değişikliklerine, nevi değişikliklerine, temsil ve ilzam yetkilerinin kimde olduğuna, müdür atamalarına, merkez adreslerine kadar birçok bilgi bu sayede öğrenilebilmektedir.

Ticaret sicil gazetesi üyelik işlemleri

İsediğimiz firmaya ait yayınlanmış gazeteleri görüntülrmek için yapılması gereken işlem ise http://www.ticaretsicil.gov.tr adresinden YENİ ÜYE KAYIT linki ile istenilen form bilgilerini doldurmak ve üye olmak gerekiyor.

Şimdi kayıt olmak için YENİ ÜYE KAYIT linkini tıklayabilirsiniz.


Ticaret Sicil Gazetesi üyelik türü olarak Şahıs, Şirket, Banka, Resmi Daireler, TOOB Oda Ve Borsaları ile Elçilikler seçeneğinden uygun olanı seçerek diğer bilgileri giriniz.

Bu üyelik türleri arasında gazeteden ulaşılabilecek bilgiler açısından hiç bir farklılık yoktur.

Üyeliğin tamamlanabilmesi için ( * ) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur. Ayrıca burada belirteceğiniz e-posta adresine gönderilecek doğrulama kodunun size ulaşabilmesi için e-posta adresinizi küçük harfle ve doğru yazdığınızdan emin olunuz.

Bu e-posta adresi daha sonraki şifre hatırlatma ve şifre yenileme işlemlerinde kullanacağınız e posta adresi olmalıdır.


Lütfen üye kayıt ekranındaki tüm uyarıları dikkate alınız..


Kayıt komutu ile gelecek ekranın ardından e-posta doğrulama işlemi ile artık üyeliğiniz aktif hale gelmiş olacaktır.


Giriş ekranından kullanıcı adı: (üyelik işlemi için kullanmış olduğunuz eposta adresi) şifreniz ve doğrulama kodu (büyük küçük harf duyarlı değil) alanlarını doldurarak Gazete Görüntüleri Ve İndeks Bilgileri Sorgulama Ekranı‘na ulaşabilirsiniz.Uyarı!
Daha net anlaşılır ve doğru sonuçlara ulaşabilmek için sorgulama yaparken bu ekranda yazan uyarıları dikkate alınız.

GÖNDERİ TAKİP EKRANI

Örnek Sorgulama

Adım-1


Adım-2

Adım-3


Adım-4


Sorgulama sonucu .pdf formatında oluşan gazeteyi isterseniz bilgisayarınıza tabletinize veya telefonunuza kayıt edebilirsiniz.


1e1 Muhasebe.Com – SMMM Eyüp Koç