Yerli Üretim Logosu Kullanma Zorunluluğu

Yerli Üretim Logosu Kullanma Zorunluluğu


18.09.2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 03.10.2018 tarihinde yürürlüğe giren, Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması gereken zorunlu hususları düzenleyen, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ‘nin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5. Maddesinde yapılan değişikliler ile bundan sonra sıkça görmeye başlayacağımız ve hayatımızın bir parçası olmaya aday yeni bir logo ile tanışmış olduk.

Düzenlemedeki değişiklik ile etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere, ülkemizde üretilen ve perakende satışa konu olan mallarla sınırlı olmak kaydıyla aşağıda belirtilen, bakanlıkça belirlenmiş logoların kullanılması zorunlu hale geldi.

İşte o yeni logo ve özellikleri;


Kullanılacak logo yalnızca Kurumsal Kimlik Klavuzu ‘nda belirtilen standart ölçüler oranında büyütülüp küçültülebilecek her oran ve ölçüde kullanılamayacak.


Kırmızı-Beyaz veya Siyah-Beyaz orjinali dışında farklı renklerde kullanılamayacak.


Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin perakende satış etiketlerinde zorunlu olarak kullanılacak.


Kolaylıkla görünebilir ve okunabilir olacak


Uyarı!
Daha geniş ve detaylı bilgi için Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Düzenleme ile yapılan diğer bir başka değişiklik ise “Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarihin etiket ve listelerde yazılması zorunluluğu oldu.

Böylece etiket ve fiyat listelerinde bulunması gereken hususlar;

a) Malın üretim yeri,

b) Malın ayırıcı özelliği,

c) Malın tüm vergiler dâhil satış fiyatı,

ç) Malın birim fiyatı,

d) Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,

e) Üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.

olarak belirlenmiş oldu.


Perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinin şekli, içeriği, kullanılması ile indirimli satışlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen ilgili tebliğin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Yerli üretimi ayırt edici etiket uygulaması ile amaçlanan, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek, tüketiciyi bu ürünlere yönlendirmek ve bu ürünlerin tüketiminin bilinçli olarak artırılmasını sağlamak, buna bağlı olarak yerli üretiminin artırılması sağlamak ve yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesini sağlamak olabilir. Bu özellikleri ile her ne kadar bizlere yerli malı etkinliklerimizi hatırlatsa da yasada yer alan YERLİ ÜRETİM kavramı bildiğimiz anlamıyla YERLİ MALI ile aynı anlama gelmiyor.

Her alanda Yerli ve milli söylemleriyle oluşturulan ve kamuoyunda beklentilere neden olan yerli malını destekleme talepleri şimdilik yerli üretimi destekleme olarak karşılık bulmuş görünüyor. Böylece Türkiye’de yatırım yapan katma değer üreten yabancı sermayeli firmalar tarafından üretilen ve satışa sunulan mallar içinde yerli üretim logosu kullanılabilecek.

Etiket ve birlikte yeni logonun kullanılmasındaki zorunluluk, perakende satışta kullanılan fiyat etiketlerine yönelik olduğundan, etiketin konmasındaki yasal sorumlu; etiketi koymaktan sorumlu olan satıcılardır.

Üreticinin doğrudan tüketicilere satış yaptığı durumlar hariç yerli üretim yapan üretici ve imalatçılar tüketicilere yönelik bir mal olmasa bile logoyu isteğe bağlı olarak ürün etiketleri üzerinde ambalajları üzerinde reklam ve ilanlarında gerekli kurallara uymak koşulu ile kullanabilecekler.

Örnek etiket uygulaması Foto Galeri


1e1 Muhasebe. Com / SMMM Eyüp Koç